The summer shows and Autumn sales provide excellent showcases to view Exmoor Horn and Exmoor Mule sheep and an ideal opportunity to meet breeders and producers to answer your questions and discuss your requirements.

SUMMER SHOWS 2016

DATE SHOW LOCATION
19 -21 May Devon County Show  Exeter
1 -4 June Bath & West  Shepton Mallet
9 - 11 June Royal Cornwall Wadebridge
7 - 19 June Three Counties Malvern
18 - 21 July Royal Welsh Builth Wells
23 July Mid Devon Show Tiverton
31 July Porlock Horse Show Porlock
3 August North Devon Barnstaple
11 August Okehampton Okehampton
10 August Exford Exford
19 August Dunster Dunster
     
 
 
     

AUTUMN SALES 2016

DATE LOCATION STOCK FOR SALE
Exmoor Horns    
22 September Cutcombe Breeding Ewes & Rams
3 October Blackmoor Gate Rams
     
Exmoor Mules    

5 September

Blackmoor Gate

Shearling Ewes

12 September Blackmoor Gate Ewe Lambs
3 October Blackmoor Gate Ewe Lambs
     
Please check dates nearer the time for possible changes
For Catalogues please contact Exmoor Farmers Livestock Auctions Ltd 01643 841841
 

For further details, or for any enquiries about Exmoor Horn sheep please contact the Breed Secretary, Mrs Jan Brown, on 01398 341372 or 07977 058141

or by email at info@exmoorhornbreeders.co.uk

     

The summer shows and autumn sales provide excellent showcases to view Exmoor Horn and Exmoor Mule sheep and an ideal opportunity to meet breeders and producers to answer your questions and discuss your requirements.

2016 Show results below

For further details, or for any enquiries about Exmoor Horn sheep please contact the Breed Secretary, Mrs Jan Brown on 01398 341372 or 07977 058141

or by email at info@exmoorhornbreeders.co.uk  

For results from previous years please go to history

SHOWS 2016
The results for this years Shows and Sales are listed below. 

Devon County 2016

Bath & West 2016

Royal Cornwall Show 2016

Three Counties Show 2016

 

 

The Royal Welsh 2016

Mid Devon Show 2016

Porlock Horse Show 2016

North Devon 2016

 

Exford Show 2016

Okehampton 2016

Dunster 2016

Blackmore Gate 2016

Cutcombe Market 2016

 

Devon County Show 2016

DEVON COUNTY 19-21 May 2016

Judge: Mr F Pook

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr M R Scott

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Yearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Master G & Miss C Snell

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Two-Shear Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Westwood Farms

 

3rd

Lady J Acland

 

 

 

Yearling Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Two-Shear Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Ram Lamb

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr M R Scott

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Master G & Miss C Snell

 

 

 

Champion Male

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

Champion Female

 

Mr M R Scott (Ewe Lamb)

Breed Champion

 

Mrs T Blackmore (Hog Ram)

Reserve Breed Champion

 

Mr M R Scott (Ewe Lamb)

Best Ram or Ewe Lamb

 

T Atkins & Sons (Ram Lamb)

Reserve Champion Male

 

 

Reserve Champion Female

 

 

 

 

Bath & West Show 2016

BATH & WEST 1st to 4th June 2016

Judge:  Mr E C Harding 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Miss C & Master G Snell

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Old Ram

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr W Awan

 

 

 

Yearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Miss C & Master G Snell

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Miss C & Master G Snell

 

3rd

Mr M R Scott

 

 

 

Yearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

T Akins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr M R Scott

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Pair of Sheep

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr M R Scott

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Champion

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Reserve Champion

 

T Atkins & Sons  (Ram Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Cornwall Show 2016

 ROYAL CORNWALL SHOW 9th 11th June 2016

Judge:  Mr R Harding

 

Class

 

Exhibitor

Aged Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ram

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Aged Ewe

1st

Lady Acland

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Group of Three

1st

T Akins & Sons

 

2nd

Mr D Butt

 

 

 

 

 

 

Champion

 

Westwood Farms (Old Ram)

Res Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Three Counties Show 2016

THREE COUNTIES SHOW 17th 19th June 2016

Judge: Mr R P Atkins

 

Class

 

Exhibitor 

Two-Shear Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Yearling Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Master W Crew

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

Master W Crew

 

3rd

Westwood Farms

 

 

 

Two-Shear Ewe

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Master W Crew

 

 

 

Yearling Ewe

1st

Master W Crew

 

2nd

Mr D Butt

Westwood Farms

 

3rd

 

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Master W Crew

 

 

 

Breed Champion

 

Westwood Farms (Old Ram)

Reserve Champion

 

Master W Crew (Ewe Hog)

 

 

 

 

 

 

 

 

Royal Welsh Show 2016

THE ROYAL WELSH  18-21 July 2016

Judge: Mr David Gregory 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Westwood Farms

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mr D N Floyd

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr D N Floyd

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr R P Alford

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Group of Three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

 

 

 

 

 

 

 

The RWAS Rosette for the Best Male and The Rudd Cup

 

Westwood Farms                                                                   

The RWAS Rosette for the Best Female

 

T Atkins & Sons                 

RWAS Rosette and The Whitstones Cup kindly given by Mr. & Mrs. T. Rook for the Best Group comprising one Male, one Shearling Ewe and one Ewe Lamb

 

T Atkins & Sons                 

RWAS Champion Rosette, The Best Exhibit in the Breed Classes

 

T Atkins & Sons                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Mid Devon Show 2016

MID DEVON 23 July 2016

Judge: Mr A J Tarr 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

 

 

 

 

Shearling Ram

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

Mr P D Ridd

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Miss C & Master G Snell

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Miss C & Master G Snell

 

3rd

Mrs J Scripps

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

 

 

 

Champion

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Reserve

 

Miss C & Master G Snell (Ram Hog)

 

 

 

 

 

Porlock Horse Show 2016

PORLOCK HORSE SHOW. 31st July 2016

Judge:  Mr A Richards

Class

 

Exhibitor

Best Female Pair

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Lady Acland

 

 

 

Old Ram

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

West Somerset College

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr & Mrs M Buckingham

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

Mr & Mrs M Buckingham

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mr & Mrs M Buckingham

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Champion

 

Lady Acland (Old Ram)

Reserve

 

Mrs T Blackmore (Old Ewe)

 

 

 

 

 

 

 

North Devon Show 2016

 North Devon: 3rd August 2016

Judge: Mr C T Ridd   

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Brown & Allum

 

 

 

Shearling Ram

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Old Ewe

1st

Mr D Butt

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Shearling Ewe

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr S Routley

 

2nd

Mrs T Blackmore

 

3rd

T Atkins & Sons

 

 

 

Group of three

1st

T Atkins & Sons

 

2nd

Miss C & Master G Snell

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Breed Champion

 

Miss C & Master G Snell (Hog Ram)       

Reserve Champion

 

T Atkins & Sons (Ewe Hog)     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Exford Show 2016
EXFORD SHOW: 10th  August 2016

Judge: Mr A Collins 

Class

 

Exhibitor 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Shearling Ram

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Miss C & Master G Snell

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Miss C & Master G Snell

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mr M R Scott

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

West Somerset College

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Mr D Butt

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Group of Three

1st

West Somerset College

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr P Ridd

 

 

 

Exmoor National Park Cup

 

Mr M R Scott (Ewe Hog)

Tapp Cup for the Best Female

 

Mr M R Scott (Ewe Hog)

Rawle Perpetual Challenge Cup for the best Ram Lamb

 

Mrs T Blackmore

J Bawden Cup for the most points

 

Mrs T Blackmore

 

 

 

 

 

Okehampton Show 2016
OKEHAMPTON SHOW:  11th August 2016

Judge: Mr R Tucker 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Brown & Allum

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

Mrs JJ Scripps

 

 

 

Old Ram

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

Shearling Ram

1st

Brown & Allum

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Ram Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

Mr R P Alford

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

Old Ewe

1st

Miss K Lane

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

P & R Fishleigh

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs J Scripps

 

2nd

Brown & Allum

 

3rd

Miss K Lane

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Mr D Butt

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mr R P Alford

 

 

 

Pat and Jane Watts Memorial Challenge Cup for Best of Breed

 

Mrs J Scripps (Ewe Hog)

The EHSBS Okehampton Show Cup to be awarded to the Sheep of the opposite sex to the winner

 

Mrs J Scripps (Old Ram)

Henry Jane Perpetual Challenge Cup for the Best Group

 

Brown & Allum

Exmoor Horn Challenge Cup for the Best Dartmoor Exhibit

 

Miss K Lane

 

 

 

 

 

 

Dunster Show 2016

 DUNSTER  SHOW:  19th August 2016

Judge: Mr J R Richards 

Class

 

Exhibitor 

Group of Three

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mr S Routley

 

 

 

Old Ram

1st

Lady Acland

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Shearling Ram

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

Mr S Routley

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ram Lamb

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

Mr & Mrs M Buckingham

 

3rd

Mr D Butt

 

 

 

Old Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Lady Acland

 

3rd

Mr & Mrs M Buckingham

 

 

 

Shearling Ewe

1st

Mrs T Blackmore

 

2nd

Mrs J Scripps

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

Ewe Lamb

1st

Miss C & Master G Snell

 

2nd

T Atkins & Sons

 

3rd

Mrs T Blackmore

 

 

 

The Cath Burge Memorial Perpetual Challenge Cup given by the Burge family awarded to the exhibitor of the best MALE entry in the Exmoor Horn Classes

 

Miss C & Master G Snell (Ram Hog)

Reserve

 

Miss C & Master G Snell (Ram Lamb) 

A Perpetual Challenge Cup given by the late F Beadle Esq: awarded to the exhibitor of the best FEMALE entry in the Exmoor Horn Classes  

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog)

Reserve

 

Mrs T Blackmore (Old Ewe) 

Breed Champion

 

Mrs T Blackmore (Ewe Hog) 

Reserve Champion

 

Miss C & Master G Snell (Ram Hog) 

 

 

Blackmore Gate 2016

Blackmore Gate 3rd October 2016 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Messrs J Muirhead & M Williams 

1st Middle Dean Farm (81.50)

2nd M A & M Collins (86)

3rd R F & S A Davey (81.50)

 

Top price (86) M A & M Collins

 

Judges Messrs A J Tarr & P Alford

 

Best Old Ram

 

1st R F & S A Davey (210gns)

2nd   Mrs J Scripps (N/S)

3rd Mr M Ryall (35gns)

 

Best Shearling Ram

 

1st J R Richards & Son (300gns)

2nd D & M Ridd & Son (210gns)

3rd Mr D Butt (N/S)

 

Top Price (300gns) J R Richards & Son

 

 

Lorna Rudd Perpetual Cup for the Champion Ram

Winner: J R Richards & Son (Hog Ram)

 

Special Prize for the Champion Ram kindly given by the President Mr B Dallyn

Winner: J R Richards & Son (Hog Ram)

 

Reserve Champion

Winner:- D & M Ridd & Son (Hog Ram)

 

Blackmore Gate 5th September 2016

 

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn 2T Ewes

 

Judge Mr Geoffrey Ware

 

1st M R Scott (138)

                                                                2nd Bromily & Slattery (128)

                                                                   3rd C J Tucker (128)

Top Price M R Scott (138)

Average Price 115.65

 

Lorna Rudd Perpetual Challenge Cup for the Best Pen of Ewes

Winner: M R Scott

 

 

 

Blackmore Gate 12th September 2016

Best Pen of Blueface Leicester X

Exmoor Horn Ewe Lambs

Judges Mr Jonathan Stephens

 

         1st G Dart & Sons (99.50)

                                                                       2nd M A & M Collins (96.00)

                                                                       3rd J R Richards & Son (92.00)

 

Top price G Dart & Sons (99.50)

Average Price 82.07  

 

 

Perpetual Challenge Cup presented by the Davies Family for the best pen of Ewe Lambs

Winner: G Dart & Sons

 

 

 

 

 

Cutcombe Market 2016

   

Cutcombe Market 22nd  September 2016

 

Best Pen of 10 X Shearling Ewes

Judges Messrs R Clark & F Pook

 

1st Mr J Haimes (134)

2nd T Atkins & Sons (114)

3rd Mr G Vellacott (120)

 

Best Pen of 10 X 6T or FM Ewes

 

1st Mr R Harding (96)

2nd E A Westcott & Son (98)

3rd J R Richards & Son(86)

 

The Courage Cup for the Champion Pen of Ewes plus 10

Winner: Mr J Haimes (2T Ewes)

 

The Tom Ridd Cup for the Opposite aged Ewes to the Champions

Winner: Mr R Harding (Old Ewes)

 

Top price Mr J Haimes  (134)

 

Best Pen of 5 or more Ewe Lambs

 

1st Mr S Routley (101)

2nd T Atkins & Sons (80)

3rd Middle Dean Farm (77)

 

Best Old Ram

Judges Messrs J Tucker & C Ridd

 

1st A J & M J Tarr & Son (150gns)

2nd Dr G Wettstein (300gns)

3rd Mr B Blackmore (140gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Best Shearling Ram

1st Master G & Miss C Snell  (650gns)

2nd Mr S Routley (1,100gns)

3rd G Dart & Sons (400gns)

Prize money given by the Auctioneers

 

Top price Shearling Ram: Mr S Routley  (1,100gns)

Top price Old Ram: Dr G Wettstein (300gns)

 

 

Fred Kingdon Memorial Perpetual Challenge Cup for the Champion Ram presented by Building Supplies South Molton

Winner: Master G & Miss C Snell (Shearling Ram )

 

Prize for the Champion Ram kindly donated by the Chairman, Mr Robert Kilvington

 

Perpetual Challenge Cup for the best Shearling Ram kindly given by Mrs M E Huxtable and Philip in memory of the late Dick Huxtable

Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

Winner: Master G & Miss C Snell

 

Boots Challenge Cup for the Best Pair of Shearling Rams

Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

Winner: G Dart & Sons

 

Challenge Cup for the best Old Ram kindly given by John Robins in memory of his father, the late Jack Robins

Prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd

Winner: A J & M J Tarr

 

Challenge Cup for the Highest Price realised for a Ram owned by a Dartmoor Member, or a Member outside of the Devon and Somerset Area

Winner: R P Alford

 

Cup for the Highest Price realised for a Ram in the sale kindly given by Mr R J Redway

Winner: Mr S Routley

 

Challenge Cup kindly given by Mr A W J Baker, prize money given by D & I Bridgman & Son Ltd for Best Novice Ram, open to all Rams, the vendor not having won first prize at a Society Show and Sale.

Winner: Master G & Miss C Snell